International running competition 10th of October

An open Lithuanian autumn cross country championship

Results 2019

 

3 NAUTICAL MILES  6 NAUTICAL MILES
WOMEN MEN
Name, surname Result Country Name, surname Result Country
1. Yekaterina Kornyenko 19:02 LT 1. Remigijus Kančys 34:59 LT
2. Monika Bytautienė 19:20 LT 2. Siarhei Platonov 35:06 Belarus
3. Loreta Kančytė 19:36 LT 3. Valdas Dopolskas 35:15 LT
4. Elizaveta Pogudo 20:10 RU 4. Yury Kaptserau 35:54 Belarus
5. Viktorija Varnagirytė 20:24 LT 5. Viachaslau Skudny 36:13 Belarus
6. Gabrielė Paužaitė 20:34 LT 6. Aurimas Rimkus 37:28 LT

 

1 NAUTICAL MILE 1 NAUTICAL MILE
WOMEN MEN
Name, surname Result Country
Name, surname Result Country
1. Aurika Balsytė 7:15 LT 1. Robertas Vališauskas 6:07 LT
2. Greta Karinauskaitė 7:15 LT 2. Lukas Tarasevičius 6:10 LT
3. Dominyka Petraškaitė 7:36 LT 3. Darius Petkevičius 6:24 LT

 

 WOMEN UNDER 20 MEN UNDER 20
Name, surname Result Country
Name, surname Result Country
1. Greta Karinauskaitė 7:15 LT 1. Lukasz Zuk 6:34 POL
2. Dominyka Petraškaitė 7:36 LT 2. Gints Drigulis 6:51 Belarus
3. Magdalena Jastrzebska 8:01 POL 3. Kirill Lysechko 6:52 LAT

 

GIRLS UNDER 18 BOYS UNDER 18
Name, surname Result Country
Name, surname Result Country
1. Marija Jekobsone 7:18 LT 1. Justas Sažinas 6:26 LT
2. Yulia Nedashkouska 7:30 Belarus 2. Nikita Shepka 6:26 Belarus
3. Angielszka Lubowska 7:43 POL 3. Darius Zabelo 6:27 LT

 

YOUTH GIRLS UNDER 16 YOUTH BOYS UNDER 16
Name, surname Result Country
Name, surname Result Country
1. Wiktoria Wrobel 7:46 POL 1. Erik Černiavski 6:45 LT
2. Anastasija Močalova 7:51 LAT 2. Maksim Neishtsetser 6:51 Belarus
3. Valerija Curikova 7:58 LAT 3. Alanas Griško 6:51 LT

 

GIRLS BOYS
Name, surname Result Country
Name, surname Result Country
 1. Aleksandra Volkane 7:58 LAT 1. Valentas Mockus 7:22 LT
 2. Austra Ošina 8:00 LAT 2. Vilius Danilovas 7:25 LT
 3. Aurelia Lachowska 8:11 POL 3. Gleb Shliakhtin 7:27 RUS

 

0,5 NAUTICAL MILE 0,5 NAUTICAL MILE
GIRLS BOYS
Name, surname Result Country
Name, surname Result Country
1. Dorotėja Jakabsone 4:48 LT 1. Mantas Budrikas 4:41 LT
2. Anna Golinska 4:54 LAT 2.  Danas Janušauskas 4:48 LT
3. Skaistė Linkutė 5:04 LT 3. Ralfs Dikis 5:08 LAT

Results 2019

2018 results http://lengvoji.lt/gintarine-jurmyle-2/

All competition results 2017 you can fined HERE

 

Countdown to the start
Partner
The organizers
General sponsor
Main sponsors
Info support